Pozdravljena, se nam lahko na kratko predstaviš?
Pozdravljeni, sem Eva, diplomirana dietetičarka. Končala sem prvo stopnjo dietetike, prehranskega svetovanja na Fakulteti za vede o zdravju v Izoli, sedaj pa sem se posvetila izobraževanju na področju ženske prehrane.
Kako to, da si se odločila za to smer študija?
Od vedno me je zanimal zdrav življenjski slog. Ko sem izvedela za študij prehrane, sem takoj vedela, da je to tisto čemur bi se rada v življenju posvetila. Ljudje vedno več pozornosti namenjajo prehrani, kaj jedo, od kje hrana prihaja, katera živila izbirati in moje poslanstvo je, da jim pri tem pomagam. Rada delam z ljudmi in jim pomagam izboljšati njihov življenjski slog.
Si se specializirala za kakšno specifično področje? Zakaj?
Po končani diplomi, sem se odločila usmeriti v prehrano žensk skozi različna obdobja - od prehrane najstnice, (ne)plodnosti, nosečnosti, sindroma policističnih jajčnikov, endometrioze, dojenja, menopavze pa vse do prehrane ženske po 50. letu. Ženske gremo v življenju čez veliko različnih obdobji in s pravilno prehrano si lahko ta obdobja zelo olajšamo.
Kako pomembna je pravilna razporeditev makrohranil? Je res, da se je OH-jev potrebno paziti? Od kje jim (OH-jem) potem tako slab prizvok?
Pomembno je, da so v prehrano vključena vsa makro hranila – ogljikovi hidrati, beljakovine in maščobe, če govorimo o zdravem posamezniku, saj uravnotežena prehrana temelji na uživanju vseh treh makro hranil in vsa imajo v telesu pomembne funkcije. Natančno kakšna pa je njihova razporeditev pa je odvisno od velikega števila dejavnikov, tudi od cilja (pridobivanje telesne mase, izguba telesne mase, pridobivanje mišične mase itd.) ter preferenc posameznika.
Ogljikovi hidrati so ključni v naši prehrani, saj predstavljajo vir energije (tvorijo glikogen v mišicah in so osnovno hranilo za živčni sistem). Po navadi se ljudje ogljikovih hidratov bojijo oz. »pazijo«, da jih ne zaužijejo preveč v kontekstu hujšanja. Ogljikovi hidrati sami po sebi ne redijo, redi njihov presežek, torej, če jih zaužijemo preveč, saj se takrat shranijo v energijske rezerve – maščobo. Iz tega izvira tudi njihov slab prizvok, ki pa je neutemeljen.
Kakšna je razlika med dobrimi in slabimi kalorijami?
Kalorija sama po sebi je merska enota, ki nam pove, koliko energije proizvede določena hrana, zato je izraz »dobre in slabe kalorije« napačen. S tem izrazom ljudje po navadi opisujejo živila, ki imajo malo kalorij (dobre kalorije) in živila, ki imajo veliko kalorij (slabe kalorije). Vendar niso vsa živila, ki imajo malo kalorij dobra in vsa, ki imajo veliko kalorij slaba. Živila so namreč veliko več, kot samo kalorije, so mešanica makro hranil, vitaminov, mineralov in vlaknin, ki gredo čez različne biokemične poti v našem telesu.
Kašna prehranska dopolnila bi priporočala vsakemu?
Pri prehranskih dopolnilih je pomembno, da jih priporočamo glede na posameznika, ne na skupino ljudi, saj smo si ljudje med seboj različni, imamo različne potrebe, različen življenjski slog, prehrano ipd. Vse našteto pa vpliva na morebitna priporočila prehranskih dopolnil. Edino prehransko dopolnilo, ki bi ga priporočala vsem Slovencem je vitamin D, za katerega so raziskave pokazale, da je med odraslo populacijo veliko pomanjkanje (Slovenija je na takšnem geografskem položaju, da ne omogoča dovolj sonca v jesensko-zimskem času in v hrani je tako zastopan v premajhnih količinah, da bi si pokrili dnevne potrebe).
Pravijo da smo ženske ciklična bitja. Ali je res, da bi se morale ženske prehranjevati skladno z menstrualnim ciklom?
Ženske smo ciklična bitja. Zelo pomembno je, da ženska pozna in spremlja svoj menstrualni cikel. Žensko telo se vsak mesec znova pripravlja na oploditev, na novo življenje, novo rojstvo. Vsaka ženska potuje v enem menstrualnem ciklu skozi štiri različne faze. Te faze so si med seboj zelo različne in vsaka faza s seboj prinese določene izzive. Prehranjevanje v skladu z fazami cikla pomaga optimizirati vašo energijo, razpoloženje in kožo ter lahko odpravi simptome PMS, ter pomaga pri manj bolečih menstruacijah. Prav tako nam lahko pravilna prehrana pomaga pri boleznih kot so PCOS, endometrioza in celo neplodnost.
Katera je potem največja razlika med prehrano moških in žensk?
Največjo razliko kot tako med prehrano moških in žensk je težko izpostavit, saj je prehrana in način prehranjevanja zelo odvisen od vsakega posameznika, pa naj bo to moški ali ženska. Se pa ženske v svojem življenju srečujemo s specifičnimi stanji, kot so menstruacija, nosečnost, dojenje, menopavza itd., kjer prehrana igra veliko vlogo in jo moramo zato ženske bolj načrtovati.
Ali se prehrana lahko razlikuje tudi glede na krvno skupino?
Ideja o prehrani glede na krvno skupino ni bila v znanstveni literaturi nikoli potrjena.