GOSTILNA PRI KMETEC
Kulinarično razvajanje nad mestom ob tradicionalni slovenski kulinariki.
Njihova ponudba združuje moderno s tradicionalnim, kar je tudi osnova njihovega ustvarjanja. Navdušila vas bo kombinacija različnih tekstur in lokalnih sestavin ter pristnost ambienta.
Hrustljava krača mladega pujsa
Tradicija, ki je ponekod obveljala še do danes, je, da na zadnji dan leta obedujemo svinjsko meso, saj ta simbolizira prehod v novo leto. Pujski namreč z rilcem rijejo po zemlji naprej, kar simbolizira prehod v novo leto. Popolna jed s slastno prilogo za najdaljšo noč v letu.
Pripomočki za pripravo pečenega odojka:
večja posoda
manjša posoda
konvekcijska pečica (ali klasična pečica, mreža za peko in pekač v velikosti pečice)
Sestavine za pripravo pečenega odojka:
približno 3kg kos odojka
1 dcl olivnega olja
sol in poper
origano in rožmarin
Postopek priprave pečenega odojka
En dan (ali vsaj par ur) pred peko pripravimo odojka. V kožo z ostrim nožem zarežemo mrežo(če boste meso kupili pri mesarju, lahko prosite mesarja, da vam razreže kožo). Nato se lotimo priprave marinade. V manjšo posodo vlijemo olivno olje in mu dodamo sol, poper, rožmarin in origano ter dobro premešamo. Meso damo v večjo posodo in ga dobro natremo z marinado. Meso z marinado pustimo počivati v hladilniku čez noč, ali pa vsaj par ur.
Odojka najraje pečem v konvekcijski pečici, če le-te nimate, lahko pečete tudi v klasični pečici. V kolikor boste pekli odojka v klasični pečici, vam priporočam, da ga pečete na mreži in pod mrežo nastavite pekač v velikosti pečice, da bo nanj stekla odvečna maščoba. Odojka pećemo 2 uri na 150 °C in ga vmes dvakrat obrnemo. Nato ga pečemo še 30 minut na 250 °C, odojek naj bo ta čas obrnjen s kožo navzgor, tako da se bo koža lepo hrustljavo zapekla.
Odojka damo iz pečice in ga pustimo 10 minut počivati preden ga razrežemo. Zraven pečenega odojka ponudimo prilogo po okusu. Omako, ki se je nabrala na dnu konvekcijske pečice (ali v pekaču, če ste pekli v klasični pečici), nalijte v skodelico in ponudite zraven pečenega odojka.
Kruhov-jurčkov narastek
Sestavine:
350 g kruha
750 g sladke smetane
1 pest suhih jurčkov (prah)
1 čebula
3 žlice slanine
3 stroke česna
3 jajca
3 beljake
pehtran, bazilika, sol poper po okusu
Postopek
Star kruh narežemo na kocke. Smetano zmešamo z jurčki in pogrejemo, ampak ne zavrejemo. Počakamo, da se ohladi, in prelijemo kruh, da se namoči. Prepražimo čebulo, slanino in česen. Ko se prepraži, jo dodamo h kruhu in premešamo. Dodamo jajca in na koncu trd sneg iz beljakov. Pekač, v katerem bomo pekli, prekrijemo s peki papirjem in prelijemo z maso (cca 2cm).
Pečemo 40 min na 150 stopinj.
Bučni štruklji
Sestavine:
vlečeno testo (lahko iz trgovine)
1 srednje velika hokaido buča
0,5 kg skute
sol
2 jajci
maslo
Postopek
Bučo prepolovimo in izdolbemo semena (buče ne olupimo). Položimo jo na namaščen pekač, posipamo z malo muškatnega oreščka in na 180 stopinj pečemo dokler ne postane mehka.
Ohlajeno bučo, suho skuto, sol in jajce damo v mikser ter zmiksamo v pire. Na pultu razgrnemo vlečeno testo in ga premažemo z maslom. Testo premažemo s pripravljeno kremo (cca 1 milimeter). Zavijemo v štrukelj. Z maslom premažemo alufoljo in zavijemo v štruklje. Kuhamo 20 min. Pred postrežbo jih premažemo z maslom in pečemo v pečici ali na ponvici do zlate barve.
Dani Kmetec