V Tehnopark Celje po dragocene izkušnje tako šolarji kot učitelji

V Tehnoparku Celje vrtčevske in šolske skupine predstavljajo dobrih 30 % vseh obiskovalcev. Z različnimi programi navdušujejo otroke, vzgojitelje, učitelje in profesorje. Tako eni kot drugi v največji znanstveno-zabavni park pri nas prihajajo iz celotne Slovenije, v zadnjem času vedno več tudi iz sosednje Hrvaške.

Zanimanje za naravoslovje in znanost v Tehnoparku Celje spodbujajo skozi raziskovanje, igro ter eksperimentiranje, predvsem preko programov za vrtce, osnovne in srednje šole. Učitelji in profesorji lahko za učence ter dijake izbirajo med tremi različnimi programi. Tehno program poteka s poudarkom na eni od štirih tematik. Te so: energija, človeško telo, tehnika in ekologija. Klasični program vključuje samostojno raziskovanje parka ob pomoči usposobljenih vodnikov, program za nadarjene pa ponuja izbor delavnic ali vodenega ogleda parka s samostojnim raziskovanjem. »Tehnopark obiskujemo že tretje leto zapored. Z obiskom smo zelo zadovoljni. Zelo mi je všeč, da lahko izberemo tematike, kot je npr. človeško telo, kar je povezano z biologijo osmega razreda. Cenim tudi to, da lahko učenci spoznajo druge tehnične vsebine, kot so robotika, planeti, ipd.,« je ob obisku z osmošolci povedala Natalija Turičnik Kleč, učiteljica Osnovne šole Mihe Pintarja Toleda. Učiteljica 9. razreda Osnovne šole Pod goro Slovenske Konjice Barbara Pušnik pa je izpostavila: »V šoli takšnih eksperimentov ne moremo izvesti, zato je odlična prednost, da jih lahko učenci doživijo pri vas. Super je tudi, da imate informativne table z razlagami, ki omogočajo samostojno raziskovanje. Vidim, da se učenci tukaj res vživijo, celo tisti, ki imajo sicer težave s pozornostjo.« Po besedah Lidije Vombek, učiteljice biologije in kemije iz Osnovne šole Pod goro Slovenske Konjice so izkušnje, ki jih učenci pridobijo ob obisku Tehnoparka Celje nadvse dragocene, pristop, ki učence pritegne in aktivira k raziskovanju, pa zagotovo pravi. S tem se strinja tudi učiteljica Lucija Šušteršič iz OŠ Vrhovci, ki je ob prvem obisku dejala: »Tudi skupina z nekoliko slabšo pozornostjo je danes zavzeto sodelovala in odgovarjala na vprašanja. Sprva so bili prepričani, da je ekologija dolgočasna tema, zdaj pa tega ne mislijo več. Marca se vračamo z osmimi razredi na program o človeku.«
Pozitivne niso le izkušnje učiteljev, ampak tudi učencev. Bella (OŠ Mihe Pintarja Toleda) je Tehnopark Celje obiskala prvič, najbolj jo je pritegnil del o človeškem telesu, pa tudi mehurčki in iluzije. Devetošolcu Tadeju Pušniku (OŠ Pod goro Slovenske Konjice) je bila najbolj všeč postaja z VR očali, pa tudi sestavljanje s kockami. Zoja (OŠ Mihe Pintarja Toledo), redna obiskovalka največjega znanstveno-zabavnega parka pri nas pa je povedala: »Zelo mi je všeč, saj me zanimajo naravoslovne teme, še posebej pa rada ugotovim, kako stvari delujejo. Navdušena sem nad roboti, ki so mi v celotnem parku najbolj pri srcu, ter nad delom, posvečenim človeškemu telesu. Tudi današnji šolski program na to temo mi je bil zelo zanimiv. Razmišljam o nadaljnjem šolanju na kemijski ali predšolski smeri.«
V Tehnoparku Celje v začetku marca tudi letos pripravljajo dvodnevno STEAM konferenco za zaposlene v vzgoji in izobraževanju. Osredotočena bo na integracijo znanosti, tehnologije, inženirstva, umetnosti in matematike (STEAM) v izobraževalne programe s ciljem opremiti vzgojitelje, učitelje in profesorje z naprednimi in učinkovitimi metodami poučevanja, ki spodbujajo kritično razmišljanje in ustvarjalnost pri učencih in dijakih ter so prenosljive v vzgojno-izobraževalni procese.

 

Učiteljica 9. razreda Osnovne šole Pod goro Slovenske Konjice, Barbara Pušnik, z učenci in Samantho Veber, ustvarjalko programov iz Tehno parka Celje

Prijavi se na Tehnopark novice

S prijavo na e-novice se strinjam z obdelavo mojih osebnih podatkov v tržne namene.