Kulinarične zgodbe

Kulinarične zgodbe

Intervju: Selman Šerifi (Okrepčevalnica Burek Šerifi)

SELMAN ŠERIFI

(Okrepčevalnica Burek Šerifi)

 

Kako dolgo že obstaja Okrepčevalnica Burek Šerifi?

Odprti smo že od leta 1976. Okrepčevalnico sta odprla moj oče in pokojni stric. Na začetku so prodajali samo burek, potem pa dve leti kasneje začeli še s prodajo točenega sladoleda. Če pogledamo Stanetovo ulico mislim, da smo edini ostali tukaj več kot 40 let – vse ostalo se je spremenilo. V tem času nismo bili nikoli zaprti. No, razen ob praznikih, nedeljah in ob izrednih družinskih dogodkih.


 

Vam je oče pripovedoval, se morda spomnite vi, kako so Celjani sprejeli vašo okrepčevalnico in prodajo bureka?
 

Ko so odprli okrepčevalnico, je moj oče ponujal narezan burek, da so ga ljudje lahko poskusili. Nekateri so vedeli kaj je to, drugi niso. To je bila neka noviteta iz »juga«.

Sčasoma, z meseci in leti, se je ustvarilo ime, po katerem smo znani še danes. Če vprašate kakšnega otroka o nas, je velika verjetnost, da bo vedel kje se nahajamo. Če ne vsi Celjani, pa je večina vsaj enkrat pri nas jedla burek (smeh).


 
Kaj dela vašo okrepčevalnico tradicionalno?

Lahko rečem, da smo zelo verjetno edini lokal v Celju ali celo na Štajerskem, kjer se burek dela na vidnem prostoru. Ko stopi gost v lokal, lahko vidi »mojstra«, ki pripravlja testo za burek. Testo se pripravlja noč prej, bolj kot je spočito, lažje se ga obdeluje.

Vsaka malenkost pri pripravi bureka ima neko svoj posebnost... Odvisna je od priprave, temperature oziroma pečice. Če vam dam naše testo, da burek pripravite doma v vaši pečici, pečeno testo ne bo tako krhko kot pri nas.

 

Nam lahko zaupate kakšno skrivnost priprave testa za burek?

Volja.
Burek spada pod pekarsko branžo, ki pa ima vseeno čisto drugo specifiko. Poznam veliko pekov, ki znajo delati različna peciva, kruh, štrudelj, rogljičke … bureka pa ne znajo. Moje mnenje je, da moraš  biti za pripravo bureka »trmast«.

Imeti moraš občutek. Na primer, ko je poletni čas in so temperature višje, mora biti testo trše. Pozimi je bolje, da je testo mehkejše. Zaradi lažje obdelave. Tudi pladnji, v katerih pečemo, so narejeni prav za burek, ki je bil vedno okrogle oblike. Tudi zato, ker ga jemo z rokami.

 

Za celotno doživetje moraš torej burek jesti z rokami?
Če hočeš uživati v bureku, ga moraš jesti z rokami(smeh).

 

Vir fotografije: Okrepčevalnica Burek Šerifi



Skrivnost vašega uspeha – kako obdržati dolgoletne stranke in kako so se spreminjale vaše stranke skozi čas?

1. Kvaliteta, 2. strežba in 3. higiena.

Imamo stranke, ki nas obiskujejo že več generacij - od njihovih dedov do pradedov.

Imamo določene goste, ki se ustavijo v Celju in nas obiščejo, če jih pot zanese recimo iz Ljubljane, Kopra, Maribora... Poznam tudi gospo in gospoda, ki živita v Avstriji in sta imela navado priti vsaj enkrat na mesec v Celje na naš burek. Ostala jim je neka nostalgija iz otroštva, h kateri se vračajo.

Z leti se je seveda marsikaj spremenilo. Odprlo se je veliko drugih pekarn. Bencinske črpalke včasih niso imele hitre prehrane, sedaj jo najdemo vsepovsod.

Menim, da v življenju ni vse v denarju, včasih je zame tudi zelo pomembno, da si v sebi zadovoljen. Da te imajo ljudje radi ne samo zaradi denarja, ampak zaradi odnosa do ljudi, zaradi spoštovanja, ki jim ga izkažeš. Zato smo lani v času zaprtja donirali hrano za uslužbence Covid-19 oddelkov v Celju. Za zdravnike in medicinsko osebje. S tem smo naredili nekaj tudi za svojo dušo.

 

Pomembna pa je tudi kvaliteta, ki se ne spreminja.

 

Prihajajo tudi kakšni tujci ali posamezniki iz drugih regij po državi, ki so o vas slišali dober glas?

Tudi so hodili kakšni nogometaši. Goste imamo iz Turčije, Italije – njim je burek zelo zanimiv. Prihajajo tudi iz Francije in Belgije.

 

Kaj najbolj paše k bureku?
Zraven svežega bureka – predvsem mesnega, najbolj paše jogurt. Jogurt ublaži tisto maščobo. Dober je tudi za to, da burek poješ hitreje (smeh).

 

Vir fotografije: Okrepčevalnica Burek Šerifi



Kaj pravite na« moderne »bureke?

Tradicionalna bureka sta sirni in mesni, osebno pa mi je vseeno najboljši skutni burek. Burek se je sčasoma moderniziral. Danes poznamo krompirjev burek, jabolčni burek … Ko se je leta 1976 odprl lokal, so kakšno leto ali dve ponujali tudi jabolčni burek.

Burek lahko naredite tudi s kuhanim fižolom. Gledal sem oddaje, v katerih so pripravljali burek iz banan, s pleskavico …  marsikaj se da narediti, saj je kulinarika zanimiva zadeva.

Tudi če so sestavine iste, trije »mojstri« ne naredimo enakega bureka. Vsaka roka ne dela enako. Nekdo dela z občutkom, drugi dela, ker mora, spet tretji pa dela, ker se je to pač navadil.

 


Zaključna misel:

Upam, da se čim prej vrnemo v normalne tire in da vsi Celjani in Celjanke, zveste stranke in tudi bodoče stranke, pridejo na kakšen sladoled, ko bodo temperature višje.

 

Obišči njihovo Facebook stran: https://www.facebook.com/burekserifi

 


 

Prijavi se na Tehnopark novice

S prijavo na e-novice se strinjam z obdelavo mojih osebnih podatkov v tržne namene.