PRIJAVA NA DELAVNICE IN PREDAVANJA

Predavanja in delavnice potekajo v sklopu ogleda Tehnoparka Celje.

Vstopnice lahko kupite na recepciji Tehnoparka Celje ali preko spletne trgovine na https://etrgovina.ujp.gov.si/tehnoparktrgovina .

 

Za dodatne informacije in pomoč pri prijavi se lahko obrnete na recepcijo.

 

+386 (03) 828 20 93 RECEPCIJA

Elektronski naslov za rezervacije ogledov : infotehnopark@celje.si

 

PREDAVANJE: REHABILITACIJSKA ROBOTIKA

SOBOTA, 19. 4., OB 11. URI

Dr. Andrej Olenšek, URI SOČA

Rehabilitacijska robotika se v rehabilitaciji pojavlja kot obetavno orodje za podporo fizično zahtevni manualni fizioterapiji, ki je prevladujoč pristop pri rehabilitaciji gibanja. Tovrstne naprave se uporabljajo pri različnih medicinskih stanjih, vključno s kapjo, poškodbami hrbtenjače, travmatičnimi poškodbami možganov in mišično-skeletnimi motnjami. Nudijo številne koristi: zmanjšanje obremenitve terapevtov, povečanje intenzivnosti terapije, izboljšanje motivacije in angažiranosti uporabnikov s pomočjo privlačnih interaktivnih rešitev ter povečanja dostopa rehabilitacijskih storitev.

PREDAVANJE: Komunikacija človek-stroj: preteklost, sedanjost, prihodnost"

SOBOTA, 19. 4., OB 12. URI

dr. Aleš Holobar, Univerza v Mariboru, FERI

Že stoletja iščemo načine za učinkovito in naravno interakcijo s tehnologijo – od prvih mehanskih naprav do današnjih sistemov umetne inteligence. Z razvojem velikih jezikovnih in vizualnih modelov stroji vse bolje razumejo tako govorjeno kot neverbalno komunikacijo. A kljub temu še vedno ne zaznavajo ključnih fizioloških dejavnikov, kot so utrujenost, osredotočenost ali celo čustveno stanje človeka – vidikov, ki močno vplivajo na kakovost in učinkovitost komunikacije.

Na predavanju bomo osvetlili trenutno stanje komunikacijskih vmesnikov človek-stroj, njihove prednosti in omejitve ter trende njihovega prihodnjega razvoja. Razpravljali bomo o vlogi umetne inteligence pri razumevanju človekovega izražanja in spoznali, kako lahko tehnologijo nadgradimo v smeri večje intuitivnosti in prilagojenosti posamezniku. Dotaknili se bomo etičnih vprašanj, ki so ali bodo bistvena pri oblikovanju sodobne družbe.

Vabljeni na vpogled v prihodnost komunikacije, ki briše meje med človekom in strojem.

PREDAVANJE v angleščini: "Somoure": Robotika kot praksa skrbi

SOBOTA, 19. 4., OB 13. URI

Mónica Rikić

Somoure je tekoči umetniško-raziskovalni projekt, ki skozi interdisciplinarno perspektivo raziskuje asistivno robotiko. Nastal je med rezidenco S+T+ARTS v Inštitutu za industrijsko robotiko v Barceloni (IRI CSIC-UPC) in kritično obravnava osredotočenost na družbeno sprejemljivost robotike, ne da bi pri tem naslovil sistemske težave, kot sta negotovost v oskrbi in privatizacija storitev.

Umetniški rezultat projekta vključuje spremenjeno repliko robota za pomoč pri hranjenju iz IRI CSIC-UPC, ki v svoj dizajn in delovanje vnaša kritične perspektive. Z uporabo filozofij hekerske in DIY kulture Somoure obravnava razvoj robotike kot sam proces skrbi.

Skozi kolektivne razprave in metodologije sooblikovanja je projekt združil inženirje, umetnike, sociologe, sindikate gospodinjskih delavcev, filozofe ter aktiviste proti ableizmu. Tako poudarja, kako lahko umetniške raziskave preoblikujejo asistivno tehnologijo, da bi bolje odgovorila na skupnostne potrebe ter na novo opredelila skrb v širših političnih in družbenih kontekstih.

Poleg tega bo predavanje ponudilo kritične vpoglede in analize, temelječe na mojih interdisciplinarnih raziskovalnih izkušnjah kot umetnica v IRI CSIC-UPC.

 

PREDAVANJE: Umetniška robotika/robotika v umetnosti, Jurij Krpan

SOBOTA, 19. 4., OB 14. URI

Jurij Krpan, ZAVOD KERSNIKOVA

Že od antike dalje so prenekateri umetniki ustvarjali umetnine, ki jim je do popolnosti manjkalo le še da bi spregovorile, sestopile s piedestala in se pomešale med ljudi. Animiranje kipov. t.j. vdihovanje duše (anime) v nemo materialnost kamna, gline, brona ipd. je najprej oživela v mitih in zgodbah, kmalu zatem pa v mehaničnih skulpturah živali in ljudi. Z roboti živimo že od nastanka človeške civilizacije pa se še vedno sprašujemo kako naj to naše sobivanje osmislimo. Na eni strani industrijska instrumentalizacija cenejše in poslušne delovne sile, na drugi pa številne življenjske oblike, ki se navdušujejo nad možnostjo ustvarjanja novih, od narave drugačnih živosti.
Na predavanju o robotki v umetniških delih se bomo sprehodili od začetkov robotike na zahodni obali združenih držav in njenem vplivu na umetniško ustvarjanje v Evropi. Posebno mesto bomo posvetili slovenskim umetnikom, ki so se s svojimi robotskimi umetninami postavili na mednarodno prizorišče.

DELAVNICE ZA OTROKE

Sobota, 19. april

Izvajalec Delavski dom Trbovlje

  • 11:00 – Osnove programiranja z živalskimi robotki

Izvajalec Tehnopark Celje

  • 12:00 – Umetna inteligenca z roboti, 60 min

  • 13:00 – Programiranje robotov, 60 min

  • 14:00 – Umetna inteligenca z roboti, 60 min

 

DEMONSTRACIJA: PROJEKT FARMBEAST

SOBOTA, 19. 4., od 10. - 17. ure, demonstracija bo potekala v 2. Platformi (prijava ni potrebna!)

ŠTUDENTJE UNIVERZE V MARIBORU

Projekt Farmbeast je interdisciplinarno naravnan študentski projekt, ki povezuje znanja s področij kmetijstva, strojništva, elektrotehnike in računalništva. Njegov glavni cilj je pripraviti študente na prihodnost z vključevanjem v razvoj naprednih tehnologij ter spodbuditi njihovo zanimanje za izzive sodobnega, digitalno podprtega kmetijstva.

Študentje pri delu v skupini na praktičen način nadgrajujejo teoretična znanja, ki jih pridobijo med študijem, in jih dopolnjujejo s konkretnimi izkušnjami ter veščinami z različnih strokovnih področij. To interdisciplinarno znanje nato uporabijo pri razvoju oziroma izboljšavi manjšega avtonomnega kmetijskega robota. Svoje delo vsako leto preverijo in nadgradijo z udeležbo na mednarodnem tekmovanju poljskih robotov – Field Robot Event, kjer svoje rešitve preizkusijo v praksi in primerjajo z ekipami z vsega sveta.

 

Projekt Farmbeast že od leta 2009 poteka pod okriljem Katedre za biosistemsko inženirstvo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. Tematika projekta se uspešno prepleta s številnimi razvojnimi in raziskovalnimi pobudami, kot so projekti ŠI.UM, ŠI.UM (NOO), PKP in ŠIPK, s čimer študentom omogoča dodatne priložnosti za poglabljanje znanja in pridobivanje praktičnih izkušenj.

V lanskem in letošnjem letu pa se projekt nadaljuje v sklopu medfakultetnega sodelovanja s Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Fakulteto za strojništvo, kar dodatno poudarja interdisciplinarno naravo dela in bogati razvoj robotskega sistema s strokovnim znanjem iz različnih tehničnih področij.

 

 

Prijavi se na Tehnopark novice

S prijavo na e-novice se strinjam z obdelavo mojih osebnih podatkov v tržne namene.